Endor
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować. 
IndeksLatest imagesSzukajRejestracjaZaloguj

 

 Języki

Go down 
AutorWiadomość
Endor

Endor


❧ Liczba postów : 122
❧ Dołączył : 06/06/2013


Języki Empty
PisanieTemat: Języki   Języki EmptyPon Lip 22, 2013 2:37 pm


❧ JĘZYKI ❧
Profesor Tolkien, który, między innymi, był także filologiem i lingwistą, często wspominał, iż zarówno „Hobbit", jak i „Władca Pierścieni" zrodziły się w celu stworzenia usystematyzowanego, bogatego tła zakrojonej na wielką skalę historii języków elfijskich. Każda endoryjska kultura, niezależnie od tego, jakie miała znaczenie i jak dokładnie była przez Tolkiena opisywana, uzyskała własny, indywidualny język. Bowiem tak jak w naszym świecie, to właśnie język stanowił element pozwalający na intuicyjne poznanie i zrozumienie charakteru danej rasy czy kultury. Oprócz tego, jest to nieodzowna, spajająca świat fantasy w koherentą całość klamra, a dla Tolkiena język stanowił wyzwanie i zachętę do twórczych wysiłków. Poniższy diagram stanowi bardzo uproszczony schemat ewolucji języków endoriańskich. Pozwala on zauważyć to, iż wpływy którym podlegały języki mówione, takie, jak adunaik, pochodziły z więcej niż jednego źródła. Powiązania te bowiem w znakomity sposób odzwierciedlają różnorodne kulturowe i wzajemne oddziaływania pomiędzy narodami.


❧ JĘZYKI ELFIJSKIE❧
Eldarin, język Eldarów, jest praktycznie „ojcem języków" północno-zachodniego Endoru. Z niego wykształciły się zarówno quenyjski i sindaryjski, a także cały szereg języków ludzkich. Jego wpływy są zauważalne również prawie we wszystkich innych językach, a to ze względu na bogactwo jego słownictwa. Pozwala ono bowiem, dzięki swojemu niezwykle szerokiemu zakresowi, wykorzystać olbrzymią i silną obrazowość tego języka. Aż do momentu rozpoczęcia Wielkiej Wędrówki elfów przez Śródziemie, istniał tylko jeden starożytny język elfijski (Quendarin — język quendaryjski). Sytuacja ta jednak zmieniła się w chwili, gdy Pierworodni rozdzielili się w swojej wędrówce. Eldarowie, którzy wyemigrowali ze wschodniego Endoru w poszukiwaniu światła Amanu, w trakcie podróży i podczas kontaktów z Valarami i Majarami, stworzyli niejako język zwany później eldaryjskim. Pozostali na Wschodzie Avari zachowali stary język, który następnie z czasem przekształcił się w Avarin — język silvanejski (avaryjski). Eldarin szybko ewoluował w kierunku podziału na dwie grupy językowe, Quenya i Sindarin. Językiem quenyjskim posługiwali się osiedleni w Amanie Vanyarowie i Noldorowie, natomiast sindaryjski był językiem szczepów elfów Teleri, które nie przeprawiły się przez morze. Praktycznie aż do momentu powrotu większości Noldorów do Śródziemia, oba te języki kształtowały się bez jakichkolwiek kontaktów ze sobą.


❧ Quenya (quenyjski, pięknoelfijski) ❧
Quenya jest jednym z najpiękniejszych języków, językiem, który charakteryzuje się płynnością rytmu, wspaniałą melodyjnością i doskonałą strukturą. Rozwinął się on na obszarach Nieśmiertelnych Krain, gdzie podlegał oddziaływaniu samych wielkich Valarów. Innymi słowy, można by powiedzieć, że niejako kształtowali go oni ponownie swoimi działaniami. Jest to więc język Vanyarów, Noldorów i wielu z Teleri zamieszkujących Aman. Quenyjski jest również używany w Sródziemiu, ale rzadko kiedy w mowie potocznej i codziennej. Jedynymi grupami istot, które używają go do codziennej konwersacji, są Entowie i Noldorowie. Uznaje się go za rodowity język Noldorów z Lorien, a także tych elfów noldoryjskich. które osiedliły się na terenach wybrzeży Lindonu (zwłaszcza w Forlindon i okolicach Szarych Przystani), choć te dumne elfy posługują się także sindarinem. Z drugiej jednak strony obie wspomniane noldoryjskie grupy są niewielkie, a ich członkowie dość nieuchwytni i rzadko spotykani, stąd ludzie w trakcie swojego krótkiego życia mają naprawdę niewiele okazji, aby usłyszeć dźwięki quenyi. Jedyną rasą ludzi, która ma ciągły kontakt z tym językiem, są Dunedainowie. Język ten był bowiem używany w numenorejskich sądach, gdzie stosowano go we wszystkich oficjalnych urzędowych tekstach i we wygłaszanych przemówieniach (przynajmniej aż do chwili wybuchu rewolty przeciwko elfijskim wpływom na Numenorze). Po Upadku Numenoru, Wierni, którzy założyli Królestwa Arnoru i Gondoru uznali quenyię za język królewski. Pospólstwo natomiast porozumiewało się wykorzystując adunaik, tak, jak zresztą czyniono to jeszcze w Numenorze. Język adunaicki został jednak z czasem wyparty przez wykształcony z niego westroński. Zarówno Sindarowie, jak i Avari używają quenyjskiego, ale tylko jako języka, w którym przekazują swoją wiedzę i tradycje, a niektóre z gałęzi ich nauk doprowadzają go wręcz do spirytualistycznej doskonałości. Generalnie jednak uważa się, iż quenyjski reprezentuje kulturę Noldorów, którą z kolei gardzi większość endoryjskich elfów.
Specjalny kolor ❧ #66ccff


❧ Sindaryjski (Sindarin, szaroelfijski) ❧
Sindarin jest językiem Szarych Elfów, które jednocześnie z nim rozwinęły pismo runiczne, zwane „Certar" (quen. „Runy") lub inaczej „Cirth". Jako język o bardziej praktycznym charakterze i zastosowaniu, sindaryjski jest o wiele mniej liryczny w swym kształcie i wydźwięku, niż quenyjski czy, jeszcze starszy, eldaryjski. Wykształcony z eldaryjskiego, różni się od niego w o wiele większym stopniu niż Quenya. Wprowadzane innowacje i wewnętrzna ewolucja tego języka spowodowane były potrzebą odzwierciedlania zmienności i niestałości śmiertelnych krain. Szaroelficki rozwijał się wśród zamieszkujących północnozachodnie Śródziemie Sindarów, choć obecnie stanowi główny i najważniejszy język większości obszarów Endoru. Miał przy tym olbrzymi wpływ na różnicowanie się sporej grupy odmian języków ludzi, a zwłaszcza dialektów, którymi posługują się grupy północne. Edainowie początkowo przyjęli sindaryjski jako swój własny język i nawet Dunedainowie, którzy przecież zawsze szanowali quenyjski, posługują się językiem opartym na szaroelfijskim, wykorzystywanym przez ich przodków. Typowo sindaryjsko brzmią zwłaszcza dunadańskie imiona. Sindaryjski, jako ojczysty lub drugi język, jest używany przez praktycznie wszystkich endoryjskich Eldarów. Szaroelfijski jest stosowany także przez silvanejskie grupy elfów (np.: Leśne Elfy z Mroczna Puszcza), nad którymi panują lub dominują Eldarowie. Co więcej, równie często mówią nim członkowie dunadańskiej arystokracji gondoryjskiej i eriadorskiej, jak i światli ludzie pochodzący z narodów, których kultura, gospodarka czy polityka znajdują się pod wpływami Dunedainów. Sindarin stosowany jest w niezliczonych odmianach, wersjach i dialektach, różniących się na tyle sposobem wymowy, iż niekiedy ciężko jest zidentyfikować ową jego „wersję" jako właśnie sindaryjski. Niemniej jednak pozostaje on podstawowym językiem elfijskim Zachodu, a to z tego powodu, iż jest to najbardziej dostępny, zrozumiały i najłatwiejszy do przyswojenia język elfów. Słowa pochodzące z niego zostały inkorporowane nawet przez Mowę Wspólną (czyli język westroński), głównie za pośrednictwem adunaiku. Tradycja języka sindaryjskiego dominuje w większości kultur związanych z westrońskim.
Specjalny kolor ❧ brak


❧ Języki silvanejskie (avaryjskie, Avarin) ❧
Zasięg terytorialny języków silvanejskich, inaczej zwanych avaryjskimi, i wykształconych z nich dialektów, używanych na Zachodzie, nie jest łatwy do ustalenia. Oczywiste jest, że dominują one wśród elfów zamieszkujących obszary północnego Rhovanionu (zwłaszcza Wielkiego Zielonego Lasu). Z drugiej strony wiadomo, iż Elfy Silvanejskie przyczyniły się do rozprzestrzenienia się tego języka na wszystkich terenach lasów czy gór, w których osiedlali się Avari. Stąd należy przyjąć, iż rodzina języków silvanejskich stanowi największą, przeważającą praktycznie na terenie całego Śródziemia, gałąź języków elfijskich. Istotny jest tutaj fakt, iż Elfy Avari przewyższają liczebnie Eldarów nawet na Zachodzie, bowiem największe skupiska Elfów Silvanejskich znajdują się właśnie na terenach takich, jak Lorien czy Leśne Królestwo, które są bądź co bądź obszarami znajdującymi się pod rządami Eldarów. Stąd też Avarin, zwany też językiem Leśnych Elfów, jest bardzo popularny nawet w regionach tradycyjnie kojarzonych z dominacją języka sindaryjskiego. Często też zresztą i Sindarowie przyswajają sobie silvanejski jako drugi lub trzeci język, w celu porozumiewania się z podległymi sobie szczepami. Avarin jest najmniej szlachetnym i najbardziej zróżnicowanym językiem spośród trzech podstawowych gałęzi języków elfijskich. Dialekty slivanejskiego, które napotyka się na terenach Śródziemia, brzmią niekiedy równie melodyjnie i płynnie, jak quenya, z drugiej zaś strony trafiają się i takie, które bardziej mogłyby kojarzyć się z varadją — zgrzytliwą mową używaną przez Variagów.
Specjalny kolor ❧ #009999


❧ Tengwar ❧
Na obszarach Zachodu, na których największą popularnością cieszą się elfijski i westroński, dominują również dwa podstawowe systemy pisma. Pierwszym, starszym z tej pary, jest Tengwar („Litery"), który stworzony został przez Eldarów w Nieśmiertelnych Krainach i, początkowo, związany był głównie z językiem quenyjskim. Tradycyjna wersja tego systemu składa się z trzydziestu sześciu symboli, które stosowano w celu oznaczenia całej gamy różnorodnych konstrukcji i symboli pisma. Obecnie Tengwar można spotkać wszędzie tam, gdzie pisze się w języku westrońskim. Od samego początku był to system zapisu struktury fonetycznej, choć we wczesnej fazie rozwoju składał się on tylko z symboli korespondujących ze spółgłoskami. Niektóre jednak z ras ludzi czy elfów wprowadziły do systemu samogłoski, inne zaś, aby otrzymać zapis niezbędnych dźwięków samogłoskowych, stosują różnego rodzaju znaki diakrytyczne. Płynne kształty liter Tengwaru doskonale nadają się do przenoszenia ich na papier za pomocą pióra czy pędzla. Są jednak przy tym zbyt pozawijane, aby dały się łatwo i bez wysiłku uwiecznić dłutem w kamieniu.
Specjalny kolor ❧ brak


❧ Cirth (Certar) ❧
Nieco kanciaste w wyglądzie znaki pisma Cirth (zwanego również „Certarem" lub, w tłumaczeniu z języka quenyjskiego, „Runami") zostały opracowane przez Sindarów i idealnie nadają się do zapisywania inskrypcji runicznych. Tak samo jak Tengwar, Cirth rozpowszechnił się na terenie Śródziemia w wielu, często bardzo zróżnicowanych wariantach. Jedna z takich wersji, Angerthas Moria („Wydłużone Runy Morii") stanowi formę pisma zaadaptowana przez krasnoludy dla reprezentacji ich ojczystego języka, Khuzdulu. Niektóre z wersji sindaryjskich run używane są nawet przez ludzi. W sytuacji, gdy jakiś konkretny zapis jest stworzony przy pomocy jednego z powyższych zestawów znaków, przy tym odzwierciedla inny język, niż ten, którym posługuje się osoba odczytująca zapis, obeznanie z którąś z wersji pisma, niezależnie od tego, czy będzie to Tengwar czy Cirth, niekoniecznie prowadzić będzie do automatycznego zrozumienia niuansów tekstu. Oba systemy pisma rozwijają się zresztą i różnicują z zawrotną prędkością, jako że modyfikowane są one zgodnie z wymaganiami języków, które reprezentują. Mistrz Gry nie powinien zezwolić na łatwe odczytanie pisma, którego symbole zna gracz, lecz które to znaki reprezentują dźwięki języka znanego mu w niewielkim stopniu, lub wręcz całkowicie mu obcego.
Specjalny kolor ❧ brak


Ostatnio zmieniony przez Shadow dnia Wto Sie 20, 2013 12:59 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
https://endor.forumpl.net
Endor

Endor


❧ Liczba postów : 122
❧ Dołączył : 06/06/2013


Języki Empty
PisanieTemat: Re: Języki   Języki EmptyWto Sie 20, 2013 12:27 pm


❧ JĘZYKI LUDZI PÓŁNOCY ❧
Wszystkie języki ludzkie wywodzą się z Hildorinu, mowy Ludu Hildorien. W wyniku zdarzeń historycznych i ewolucji, język hildoryjski wyewoluował dwie główne rodziny językowe: lintadoryjską, w skład której wchodzi większość języków północno-zachodniego Endoru; i aravadoryjską, która obejmuje zarówno południowe podgrupy językowe, jak i języki Śnieżnych Ludzi z Dalekiej Północy. Języki aravadoryjskie dominują także na innych obszarach Śródziemia.


❧ Westron (język westroński) ❧
Nazywany jest także Mową Wspólną, jako że posługuje się nim większość ludzi na Zachodzie, choć jest kilka wyjątków. Do tych ostatnich zalicza się przede wszystkim Wosów, Dunlendingów oraz Rohirrimów (Ludzi z Rohanu). Westrońskiego używają krasnoludy, znajdujące się w „miejscach publicznych" (używają też sindaryjskiego, choć już w mniejszym stopniu). Mimo tych wyjątków, to właśnie westroński używany jest jako środek porozumiewania się na wszelkiego rodzaju spotkaniach, naradach i w dyskusjach politycznych, w których uczestniczą przedstawiciele różnych ras. Tak naprawdę, westroński stanowi mieszaninę nieco prostszej wersji adunaiku i całej gamy endoriańskich dialektów. O ile jednak łatwo daje się w nim wyczuć wpływy struktur językowych, które wywodzą się z sindaryjskiego, z dialektów Ludów Północny i języków Południa, o tyle większość słownictwa przejęta została jednak z adunaiku.
Specjalny kolor ❧ brak


❧ Adunaik (język adunaicki) ❧
Adunaik jest językiem numenorejskich Dunedainów i wywodzi się z mowy Sindarów, używanej przez wczesne pokolenia Edainów. Jest to język z którego z kolei wykształcił się westroński, i, mimo to, wciąż jest dialektem jeszcze stosowanym (choć już coraz rzadziej) przez wyższe klasy społeczne Gondoru. Jako że jest on spokrewniony z językami Ludów Północy, daje się w nim odszukać pewne delikatne podobieństwa i elementy wspólne z dialektami używanymi przez ludzi z Dolin Anduiny. Choć faktycznie jest już niezwykle rzadko stosowany i spotykany, w żadnym jednak wypadku nie można stwierdzić, iż jest on językiem „martwym".
Specjalny kolor ❧ #cc9933


❧ Rohirrik (język rohhiricki) ❧
Rohirrimowie z Rohanu posługują się językiem Ludów Północy (język foradanijski), daleko spokrewnionym z językiem Edainów (z którego wykształcił się potem adunaik), dość przy tym charakterystycznym, bowiem nieco odmiennym od dialektów używanych przez sąsiednie narody. Obie te grupy językowe wywodzą się ze wspólnego źródła. Rohirrik charakteryzuje się względną stałością swoich cech, co spowodowane jest przez bardzo spory konserwatyzm Rohirrimów i ich przywiązanie do tradycji. Dlatego też struktury językowe, których używają oni współcześnie, są bardzo podobne do tych, które stosowali ich przodkowie. Jedyne zachodzące w nim zmiany polegają na delikatnym dostosowywaniu go do wymogów dnia codziennego oraz na uszlachetnieniu stosowanych przez niego konstrukcji. Takie modyfikacje zachodziły przede wszystkim wśród ludzi zamieszkujących Górne Doliny Anduiny. Mimo to jednak, pozostaje on nadal językiem archaicznym i tak naprawdę ludzie osiedleni w Rhovanionie (Wieki Zielony Las i przylegające doń okolice) porozumiewają się przede wszystkim przy pomocy westrońskiego. Większość natomiast poprzednio funkcjonujących wśród tych plemion dialektów została wchłonięta, bądź wyparta przez silniejsze grupy języków i w efekcie zaniechana w codziennym użytku.".
Specjalny kolor ❧ #996633


❧ Hobbicki ❧
Język hobbicki stanowi — wśród wszystkich wywodzących się z języka westrońskiego dialektów — jeden z najdziwniejszych. Nie ma bowiem żadnych zapisów ani przekazów typowo języka hobbickiego (kuduckiego), najwyraźniej też hobbici, przez większą część swojej historii, bazowali na dialekcie stworzonym w oparciu o języki sąsiadujących z nimi ludzi. Wczesnohobbicki, używany w czasach przed powstaniem Shire'u i w początkowych latach jego istnienia, był właściwie dialektem rhovanionyjskich Ludzi z Północy. W miarę jednak, jak hobbity w Shire przyswajały sobie modyfikowany twórczo do ich własnych potrzeb język westroński, ta forma hobbickiego uległa z czasem stopniowemu obumarciu.
Specjalny kolor ❧ #339933
Powrót do góry Go down
https://endor.forumpl.net
Endor

Endor


❧ Liczba postów : 122
❧ Dołączył : 06/06/2013


Języki Empty
PisanieTemat: Re: Języki   Języki EmptyWto Sie 20, 2013 12:34 pm


❧ JĘZYKI LUDZI POŁUDNIA ❧
Na wstępie należy zauważyć, iż powiązania i relacje, jakie daje się zaobserwować pomiędzy dialektami wchodzącymi w skład używanych na Południu języków haradanyjskich, tworzą obraz bardzo zagmatwany. Możliwe jest jednakże wyodrębnienie co najmniej dwóch podstawowych grup. Istotne przy tym jest to, że ani jedna, ani druga nie jest w żaden sposób spokrewniona z językami southrońskim czy haradrimskim, używanymi przez ludzi z Haradu.


❧ Języki Ludów Południa ❧
Do tej grupy języków haradanyjskich zalicza się zarówno język Dunlendingów (Dunael), jak i mieszkańców Bree (breejski). Pewne wpływy tej grupy były również zauważalne w starohobbickim (kuduckim). Języki tej rodziny wykształciły się z dialektów używanych w czasie Dawnych Dni na terenach dolin Białych Gór. Dzisiaj dominują one na większości terenów górskich północnego-zachodu. Język dunaelijski, mowę Dunlendingów, można usłyszeć wszędzie tam, gdzie lud ten się osiedlał, przede wszystkim jednak oczywiście w Dunlandzie. Zaliczane do tej gałęzi lecz mniej rozpowszechnione dialekty, stosowane są na obszarach południowych pogórzy Gór Mglistych i zachodnich Gór Białych. W żadnym z nich jednakże nie daje się zauważyć jakichkolwiek podobieństw z językami Ludzi Północy czy Dunedainów.
Specjalny kolor ❧ #cccc33


❧ Język pukaelijski (Pukael) ❧
Wosów, zwanych też „Dzikimi Ludźmi Zachodu" myli się dość często z Dunlendingami, bowiem w pewnym okresie obie te grupy koegzystowały na obszarach pogórzy Gór Białych. Tym niemniej, Wosowie różnią się dość znacznie od członków drugiej grupy, i to nie tylko budową ciała, ale także i charakterem. Całkiem niepodobny do dunaelijskiego jest również, używany przez Wosów, gardłowy, głucho brzmiący język pukaelijski. O ile jednak z niego to wykształcił się daenaelijski, który z kolei tradycyjnie uznawany jest za przodka Dunaelu (jak również i języków, którymi posługiwano się na wybrzeżach Gondoru przed pojawieniem się tam Dunedainów), o tyle w uszach dunaelskojęzycznych Dunlendingów brzmi on już całkiem obco. Fakt ten podkreśla nie tylko szybkość przemian, jakim ulegały języki z niego się wywodzące, ale także owo specyficzne brzmienie i konstrukcje tego dialektu. Pukaelu używa się na terenach Lasu Druadan, który porasta obszary rozciągające się wzdłuż północnych skrajów Gór Białych (na zachód i lekko na północ od Minas Tirth). Spokrewnione z pukaelijskim dialekty można napotkać na Andraście, półwyspie zachodniego Gondoru.
Specjalny kolor ❧ #cccc99


❧ KHUZDUL (JĘZYK KRASNOLUDZKI) ❧
Wśród wszystkich, występujących na terenach Śródziemia języków, Khuzdul wydaje się być najbardziej niedostępnym i najrzadziej słyszanym. Niewielu nie będących krasnoludami miało szansę w ogóle go usłyszeć, a jeszcze mniej kiedykolwiek się go uczyło. Wśród Khazadów język ten jest językiem, w którym przekazywane są tradycje i wiedza rasy, i który używany jest w szczególnie uroczystych chwilach. Stąd Naugrimowie, podczas rozmów z ludźmi i elfami używają albo westrońskiego, albo któregokolwiek innego, ludzkiego dialektu. Co więcej, posuwają się nawet do tego, iż w sytuacjach, w których muszą działać w obecności członków innych ras, przyjmują specjalne, „publiczne" imiona. Swoich własnych, „wewnętrznych", strzegą z wielką zaciętością i gorliwością. Efektem tych zabiegów jest osłonięcie całunem tajemnicy sporej części ich historii, jako że stworzone przez nie teksty, aby nie ujawnić żadnych imion i w ogóle języka, nie są spisywane w krasnoludzkim. Jedynymi próbkami, dającymi jakikolwiek wgląd w jego strukturę i charakter, są nazwy kilku miejsc oraz kilka okrzyków bojowych wydanych w ogniu walki. Khuzdul jest językiem twardo brzmiącym, charakteryzującym się tworzonymi gardłowo słowami i częstym używaniem charakterystycznej, wydłużonej zgłoski „h" (wymawianej więc, na przykład, w słowie Khazad jako K-ha-zade; złożenie liter „th" wymawia się T-ha). Konstrukcja słów opiera się na kombinacjach samogłosek wplatanych w podstawę tworzoną przez trzy „rdzeniowe" spółgłoski. Spółgłoski bowiem mają za zadanie nakreślać pewną ogólną koncepcję słowa, podczas gdy samogłoski wskazują specyficzne dla danego słowa znaczenie, odpowiadające generalnej idei wyrazu. Niewiele innych elementów tego dziwnego języka zostało dotychczas odkrytych i zbadanych. Przypuszcza się jednakże, że krasnoludy wskazują przypadek dopełniacza w zdaniu, przesuwając nazwę przedmiotu dzierżonego za rzeczownik oznaczający dzierżawcę, a następnie łącząc oba wyrazy za pomocą myślnika (np.: Khazad-dum = dosł. Krasnoludzka siedziba, Dom Krasnoludów). Teksty pisane w Khuzdulu mają nieco kanciasty i runopodobny wygląd, co spowodowane jest faktem, iż krasnoludy stosują zmodyfikowaną wersję Cirthu, zwaną Angerthas Moria.
Specjalny kolor ❧ #663333
Powrót do góry Go down
https://endor.forumpl.net
Endor

Endor


❧ Liczba postów : 122
❧ Dołączył : 06/06/2013


Języki Empty
PisanieTemat: Re: Języki   Języki EmptyWto Sie 20, 2013 12:46 pm


❧ INNE JĘZYKI ZACHODU ❧
Większość używanych na Zachodzie języków znajduje się pod mniejszym lub większym wpływem dialektów opisanych powyżej. Niemniej jednak, języki te są całkowicie odrębną grupą, i nie są częścią żadnej z dotychczas omawianych rodzin.


❧ Entyjski ❧
Entowie posiadają swój własny ojczysty język, który powstał jeszcze w czasach przedhistorycznych. Mowa ich jest nierozerwalnie związana z innymi aspektami entyjskiej kultury. Zdania wymawiane są w nim tak niezwykle wolno, że w pewnej chwili stają się całkowicie niezrozumiałe dla elfów, ludzi, krasnoludów czy innych ras. W niezwykle rzadkich sytuacjach, gdy Entowie rozmawiają z członkami innych ras, używają oni zwykle quenyi, języka, którego nauczyli ich Noldorowie. Entowie znają również inne języki, ale używają ich bardzo niechętnie i niezbyt często.
Specjalny kolor ❧ #336633


❧ Czarna Mowa ❧
Czarna Mowa została wymyślona przez Władcę Pierścieni w czasie Drugiej Ery. Mimo że mowa ta znajduje się pod silnym wpływem melkorińskich języków Utumno i Angbadu, w dużym stopniu przejmuje koncepcje eldarińskiego. Na co dzień używają go tylko wyżsi rangą i ważniejsi podwładni Czarnego Władcy. Popularniejsze i częściej spotykane są różnego rodzaju dialekty, które wykształciły się z Czarnej Mowy, choć w większości utraciły one jej jakość i poziom. Czarną Mową lub kombinacją Mowy i westrońskiego posługują się pewne grupy orków. Całkiem poprawnie używają jej przerażające Olog-hai, najbardziej elitarna rasa trolli Saurona. Większość jednak ludzkich mieszkańców Mordoru używa własnych języków. Ludzie z Nurn (Nurningowie), na przykład, używają mordoryjskiego, języka z rodziny aravadoryjskich, wywodzącego się z Talatherinu i Ioradji.
Specjalny kolor ❧ #333333


❧ Język orkijski ❧
Pod mianem języka orkijskiego nie kryje się jeden język, ani też nawet jakaś grupa językowa. Nazwa ta obejmuje bowiem swym zakresem cały szereg języków szczepowych rodów, których wspólną, łączącą cechą jest tylko sporej wielkości grupa słownictwa, w tym — głównie przekleństw. Dla żadnego z tych dialektów nigdy nie ustalono żadnych, specjalnie dla nich skonstruowanych, struktur gramatycznych. Zamiast tego orkijskie dialekty oparte są na bądź to westrońskim, bądź Czarnej Mowie, bądź też obu naraz. Niektóre z plemion używają form języków południowych. Z powodu takiego zróżnicowania, porozumiewanie się i komunikacja pomiędzy orkami są wyjątkowo utrudnione, choć niektóre bardziej inteligentne i oświecone orki niekiedy potrafią posługiwać się nieco bardziej zrozumiałymi formami westrońskiego.
Specjalny kolor ❧ #666666


❧ Języki Haradu ❧
Nie znany jest zasięg oddziaływania języka westrońskiego na tym terenie. Należy uznać raczej za pewnik fakt, że, ze względu na przebiegające tamtędy szlaki handlowe, mówi się nim wśród ludzi zajmujących się handlem i politycznymi gierkami, nawet na terenach pustyń. Używany jest również w Khandzie. Z drugiej jednak strony, niewiele, oczywiście, będzie z niego pożytku w jakichś szczególnie wyizolowanych lub niekosmopolitycznych terenach, zwłaszcza jeżeli ludzie tam zamieszkujący nie są wykształceni. Haradrimowie jednakże bazują na swoim własnym, narneryjskim dziedzictwie językowym. Północni Haradrimowie mówią odmianami języka haradaickiego (Haradaic), południowie natomiast — apysaickiego (Apysaic). Dialekty należące do obu tych grup językowych mają wspólne korzenie, bowiem wywodzą się z hyaraiku (Hyaraic), co z kolei oznacza, iż należą do aravadoryjskiej grupy językowej. Natomiast języki takie jak adunaik, westron, język dunaelijski i pukaelijski, z drugiej strony, wywodzą się z lintadoryjskiej rodziny lingwistycznej. Variagowie z Khandu są rasą wyróżniającą się, jeśli chodzi o język, bowiem zachowują oni odrębność swojej kultury, jak i mowy. Posługują się językiem varadjańskim (Varadja), który, należy również do rodziny języków aravadroryjskich. Stanowi on część podrodziny talatheryjskiej, mimo widocznych w tym języku wpływów i naleciałości narnerińskich. Varadja wywodzi się z języka ioradjańskiego (Ioradija) i ma raczej nieco więcej cech wspólnych z językami Ludzi z Nurn (mordoryjski), niż z mową Haradrimów, hyaraikiem.
Specjalny kolor ❧ #6F4242


❧ Język Śnieżnych Ludzi ❧
Lossothowie, inaczej zwani „Forodwaith", zamieszkują tereny znane powszechnie pod nazwą „Północnych Pustkowi". Popularnie też zwani Śnieżnymi Ludźmi, Lossothowie zamieszkują na odległych i chłodnych obszarach, gdzie praktycznie żadne inni plemiona nie ośmielają się zapuszczać ani, tym bardziej, tam osiedlać. Lud ten posługuje się językiem labbajskim (Labba), prymitywnym, aravadoryjskim językiem gałęzi morneryjskiej. Jedynym pokrewnym tej mowie językiem jest urdaryjski (Urdarin), którym posługują się ludy zamieszkujące odległe północno-wschodnie obszary Endoru. Jako że Labba jest raczej językiem dość obco i dziwnie brzmiącym dla ludów zachodnich, wielu z Lossothów posługuje się także westrońskim. Labbajski jest odbiciem biednej, prymitywnej i surowej kultury Lossothów. Z racji tego, że współpowstawał on wraz z ich kulturą, nie znajdują w nim odzwierciedlenia pojęcia im nie znane (mimo iż mogą one być całkiem bliskie innym ludziom), takie jak np.: „pustynia". Z drugiej jednak strony, mają oni tysiące najróżniejszych słów i określeń na wyrażenie pojęć i myśli związanych ze śniegiem czy lodem.
Specjalny kolor ❧ #00ccff
Powrót do góry Go down
https://endor.forumpl.net
Sponsored content

Języki Empty
PisanieTemat: Re: Języki   Języki Empty

Powrót do góry Go down
 
Języki
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Endor :: PRZYSTAŃ :: Vademecum-
Skocz do:  
PartnerzyZawrzyj traktat z krainą Endor! Więcej na temat partnerstwa znajdziesz w pasku nawigacyjnym po prawej stronie.


Polecane
Toplisty
Toplista 1
Copyrights
Grafika i kody autorstwa:
Shadow
hellao
Varloac
Wszystki prawa zastrzerzone!